Słownik

Poniżej zamieszczamy słownik pojęć i zwrotów (w ukł. alfabetycznym) dla początkujących Zleceniodawców, przydatnych w komunikacji z nami z bardzo krótkimi przystępnymi definicjami.

Balustrady
Balustrada to idealna osłona balkonów, uskoków, tarasów, antresol. Wykonujemy je ze stali nierdzewnej, stali malowanej, czy wykonane z elementów kutych. Bez wypełnień oraz wypełnieniami, jak szkło, drewno.

Centra obróbcze
Obecnie bardzo często ślusarze korzystają z centrów obróbczych, czyli automatów umożliwiających precyzyjną pracę z metalem, jak wycinanie, frezowanie, wiercenie otworów, itp. Umożliwia to osiągniecie dowolnych realizacji w płaszczyźnie, coraz częściej w bryle. Pozostaje to jednak jeszcze dosyć droga usługa.

Materiał
Stal nierdzewna lub tzw. czarna (mniej lub bardziej rdzewiejąca w zależności od rodzaju stali i ilości dodatków) jest najczęściej zakupywana przez Zakład. Stal występuje w formie blach o różnej grubości i dłużyc w formie kształtowników: profile, kątowniki, teowniki, ceowniki, płaskowniki.

Lakiernie
Rzadko posiadane przez małe i średnie zakłady ślusarskie. Obecnie ze względu na specjalizację w nakładaniu powłok ochronnych i dekoracyjnych jest to zazwyczaj samodzielny zakład. Jedynie zabezpieczenia antykorozyjne dużych konstrukcji odbywają się poza takim zakładem. Stal nierdzewna nie wymaga zabezpieczania antykorozyjnego i się jej nie maluje.

Polerowanie
Obróbka surowej stali nierdzewnej mająca na celu osiagniecie większego lub mniejszego odbicia i połysku. Uwaga polerowanie ręczne stali kwasowej przynosi lepsze efekty wizualne niż gotowe wyroby polerowane w sprzedaży.

Projekt prac
Przed przystąpieniem do rozmów z pracownią ślusarską zawsze należy wykonać projekt pracy i określić możlwie wszystkie parametry zlecenia. Najlżej aby wykonał go projektant znający specyfike i dostępność materiałów z których będzie realizacja. Przy prostych pracach wystarczy jedynie odręczny szkic i krótka specyfikacja.

Ślusarstwo
To zawód, wykonywany przez rzemieślnika posiadającego umiejętności spawania metalu i jego wszelakiej obróbki. W zakres pracy ślusarza wchodzi cały szereg czynności związanych z obróbką metalu.

Spawanie
Tradycyjne, w słonie TIG i inne dobiera spawacz w zależności od zamierzonego efektu końcowego. Zleceniodawca powinien zawsze poprosić o próbkę spawów, aby zorientować się czego może się spodziewać.

Szlifowanie
Najprostsza obróbka przedmiotów ze stali zmierzająca do uśnięcia nierówności lub rdzy, nadająca czasami obłości. W przypadku stali nierdzewnej nadająca tez efekt końcowy, wizualny. Występuje bardzo duż liczba szlifów i ich gradacji uzależniona od oczekiwanych efektów.

Schody
To bardzo trudny , ale jednocześnie bardzo widowiskowy element każdego wnętrza. Wykonujemy konstrukcje schodów jedynie w oparciu o gotowe projekty. Barierki, poręcze, balustrady, pochwyty projektujemy sami wg. wskazówek Klienta. Najczęściej spotykane typy schodów metalowych to na jednej belce prostej (poniżej zamontowanych stopni), na jednej belce zębatej, na dwóch belkach zębatych, schody samonośne ( stopnice mocowane bezpośrednio do solidnych ścian), spiralne (najbardziej efektowne, ale rzadko praktyczne. Najczęściej na planie koła – zajmują najmniej miejsca,

Stal czarna
W skrócie moglibyśmy ją określić, jako rdzewiejąca, co oznacza, że trzeba ją zabezpieczać i malować. Czasami ją się czyści, zabezpiecza transparentnie i lakieruje pozostawiając „kolor czarnej stali”.

Stal nierdzewna
Zwana kwasówką, jak wskazuje nazwa nie rdzewiej. Droższa od stali czarnej ok. trzykrotnie. Wymaga jedynie co jakiś czas odświeżenia (przetarcia pastą, przepolerowania, itp.) . Występuje w wielu odmianach, ale najważniejszy podział na tę przeznaczoną do celów gastronomicznych i zwykłą. W użyciu występuje w wersji szlifowanej lub polerowanej.